JÁSDI MALOM, KULCSOSHÁZ, DIÁKTÁBOR, ERDEI ISKOLA, TURISTA PIHENŐ

 
Bemutatkozás>Érdekességek>A malom működése
 
 
 

A malom működése

 

 

A hengerszék

 

Az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején működő több ezer kisteljesítményű vízimalom ugyanolyan minőségű lisztet tudott előállítani, mint a későbbi nagyteljesítményűek. Sőt 100 kg búzából egyik-másik magasabb lisztkihozatalt is elért, az úgynevezett „visszaöntéses őrlési technológiával”. A visszaöntéses őrlési technológiánál az őrlésre előkészített búzát legalább 6-7-szer óvatosan őrölték, illetve aprították a dupla hengerszék rovátkolt őrlő-töretelő hengerpárjain és minden búzatöretelés után a lisztet és daraszemcséket kiszitálták. A 200 mikron szitanyílásokon átesett őrlemények képezték a kész lisztet. A szitákról a durva rész visszakerült az örlőtöretelő hengerpárra. Így a lehető legtöbb korpamentes liszt kiválasztása vált lehetővé, melyet minden töretelés után külön-külön zsákba eresztettek. A visszamaradt dara és derce a dupla hengerszék másik felén lévő sima hengerpár fölé kerültek többszöri őrlésre és szitálásra. Az utolsó kiőrlésnél a búzakorpa kerül ki, a végkiőrlés és szitálás után a finom korpa marad meg. Ezeket is külön zsákokba szokták vezetni. A búzatöretelésnél az első, második, harmadik őrlésből lesznek a fehér lisztek, melyek külön zsákokba folynak. A negyedik, ötödikből a kenyérlisztek és a hatodik, hetedik őrlésekből a barna lisztek kerülnek le a szitából. (Amikor a lisztek színe változik, zsákot kell cserélnie a molnárnak.) A teljes őrlés befejeztével egy lisztes ládában lehet a lisztet a kívánt színarányban összekeverni és megjelölve zsákokba szedni. Az őrlési technológia részletes leírása

 

1. A BÚZA ÖRLÉSRE VALÓ ELŐKÉSZÍTÉSE


Egy adag őrléshez min. 200 kg, max. 400 kg búzát kell kimérni. A kimért búzaadagot a molnár a zsákokból a búzafelöntő garatba öntötte. A felhúzható serleges felvonót, rostagépet és a ferde csőcsigát üzembe kell helyezni. A búzafelöntő garat alján a tolózárat csak annyira kell kinyitni, hogy az átfolyó gabona mennyiséget a serleges felvonó és a gabonatisztító rosta elbírja túlterhelés nélkül. Az optimális mennyiséget – a jó tisztítás céljából – a molnárnak tudnia kell. A rosta a búzából kirostálja a búzaszemnél nagyobb, idegen anyagot. A ferde csőcsiga elején lévő drótszövet a csigalevelek forgása közben a búzáról leveri a port és az ásványi anyagokat. A drótszita után a zárt csőcsiga belsejében a búzára kis vizes edényből vékonyan engedve a vizet megnedvesítjük azt, de csak annyira, hogy 16-17%-osnál ne legyen nedvesebb. A gyakorlott molnár ezt tapintással tudja ellenőrizni. Ha nem elég nedves a búza, őrlés közben a héjrés (korpa) apróra őrlődik, és a liszt barna lesz. Ha viszont túl van nedvesítve, akkor a szitaszövetek nyílásai betapadnak és a surranó csövekbe nem folyik az őrlemény. Az őrlésre előkészített búzának minimum 5 órát kell állnia, pihennie a dupla hengerszék feletti kétrészes kamra egyik felében. Ez azért fontos, hogy a héjazata, korpa része szívós legyen, őrlés közben ne aprítódjék össze és ne kerüljön bele a lisztbe.

 

2. ELSŐ TÖRETELÉS


A pihenés után kezdődhet az első töretelés. Üzembe helyezzük a hengerpárt, a serleges felvonót és a síkszitát. Az etető hengert bekapcsolva olyan vékonyan kell engedni a búzát a hengerpár közé, hogy azt a következő technológiai sor elbírja. A töretelő – rovátkolt – hengerpárt csak annyira szabad összeszorítani, hogy a szemeket kb. 3-4 felé széttörje, nem szabad a magbelsőt összeaprítani. Az őrlemény a serleges felvonóval a nyolc szitakeretes szitagépre kerül. Itt először az elősziták szétválasztják a goromba töret őrleményt és a magbelső lisztes anyagot. Az előző a szitából kifolyva a serleges felvonóba kerül, mely felszállítja
a kamra másik felébe. A lisztet tartalmazó dara az újabb szitáló kereteken lisztmentes lesz, majd a szitából kifolyva a serleges felvonó újra a kétrészes kamra első felébe szállítja. A kiszitált kész liszt a szitából a zsákasztalra folyik, illetve a zsákba.

 

Az osztályozó

 

3. MÁSODIK TÖRETELÉS

 

Amikor már a búzát teljesen leőrölték, akkor kell a második töretőrlést megkezdeni. A leürült kamra alatti tolózárat el kell zárni és a második kamra alatti tolózárat kihúzni, majd az etetőhengert beindítani. (Az etetőhenger bekapcsolásával az őrleményadagoló hengerek megindulnak és egyben az őrlőhengerpárok megközelítik egymást.) Az örlőhengerpárt még csak egy picit kell összeszorítani, hogy még csak darát bontson ki az előtört búzából. A molnárnak arra kell ügyelnie, hogy még a harmadik töretelésnél is maradjon a magbelsőn elfogadható minőségű, középnagyságú finom dara. A többi művelet ismétlődik.